Znamy pełen program Grechuta Festival Świnoujście!

Koncerty, spektakle, projekcje filmów, spotkania autorskie i wiele więcej! Program letniej edycji Grechuta Festival 2015, która już 3 sierpnia wystartuje w Świnoujściu jest bardzo obszerny. Poniżej prezentujemy krótkie zapowiedzi poszczególnych wydarzeń oraz komentarze organizatorów. Klikając w nazwy wydarzeń możecie dotrzeć do szczegółowych informacji.

Festiwal otworzy konferencja prasowa, która odbędzie się w poniedziałek 3 sierpnia w samo południe w Galerii Sztuki Współczesnej ms44. Natomiast o godzinie 17:00 rozpocznie się spotkanie autorskie z Danutą Grechutą i Jakubem Baranem. Wieczorem, o godzinie 20:00 zapraszamy na recital Katarzyny Groniec „ZOO z piosenkami Agnieszki Osieckiej”. Bezpośrednio po koncercie zapraszamy na spotkanie z Katarzyną Groniec w Sali Teatralnej MDK. Pierwszy dzień festiwalu zakończy Kino na leżakach w Muszli Koncertowej. Obejrzymy film „Gdziekolwiek będę…” Piotra Poraja Poleskiego oraz „Nóż w wodzie” Romana Polańskiego. Początek o 21:00.

Drugi dzień festiwalu rozpocznie o godzinie 18:00 spotkanie autorskie z Henrykiem Sawką oraz otwarcie wystawy „Sawka of cards” w Galerii Art. Natomiast o godzinie 20:00 w Muszli Koncertowej wysłuchamy koncertu Chóru Kameralnego Akademii Muzycznej w Poznaniu.

Środa, 5 sierpnia 2015 roku, to niezwykły dzień na Grechuta Festival Świnoujście. O godzinie 18:00 odbędzie się wernisaż wystawy „Plakaty Szkoły Polskiej” z kolekcji Teatru STU oraz spotkanie z Krzysztofem Jasińskim w Galerii Sztuki Współczesnej ms44. Natomiast o 22:00 w Amfiteatrze im. Marka Grechuty zobaczymy wyjątkowy spektakl teatralny – Tryptyk „Wędrowanie” wg St. Wyspiańskiego.

Artyści legendarnej Piwnicy Pod Baranami zapraszają na koncert „Nieznośna Lekkość Bytu”, który odbędzie w czwartkowy wieczór 6 sierpnia o godzinie 21:00 w Amfiteatrze im. Marka Grechuty.

Konkursowe emocje rozgrzeją nas w piątek 7 sierpnia. O „Bursztynowe Serce Szczerozłote” w Amfiteatrze im. Marka Grechuty podczas koncertu „Jeszcze pożyjemy” rywalizować będą laureaci konkursu na interpretacje piosenek z repertuaru Marka Grechuty z lat 2008-2014. Gościem specjalnym wieczoru będzie Ania Rusowicz z zespołem. Początek o godzinie 21:00.

Sobotę 8 sierpnia spędzimy w klimatach muzyczno-teatralnych. Najpierw, o 20:00 zapraszamy na recital Jacka Wójcickiego do Sali Teatralnej MDK. Bezpośrednio po koncercie odbędzie się spotkanie z artystą. Natomiast o 22:00 w Muszli Koncertowej zobaczymy plenerowy spektakl „Wiśniowy sad” wg Antoniego Czechowa, który zaprezentuje nam Lwowski Akademicki Teatr Woskresinnia.

Wyjątkowe wydarzenie – Gala Finałowa Grechuta Festival Świnoujście 2015 „Świat w obłokach”– odbędzie się w niedzielę, 9 sierpnia o godzinie 21:00 w Amfiteatrze im. Marka Grechuty. To niezwykły spektakl słowno-muzyczny w bogatej oprawie multimedialnej.

Ostatni dzień festiwalu to poniedziałek, 10 sierpnia. O 18:00 zapraszamy na koncert muzyki filmowej „Retro Classic”, który odbędzie się w Muszli Koncertowej. Natomiast o 21:00 rozpocznie się projekcja filmu mistrza Andrzeja Wajdy „Polowanie na muchy”,  w którym epizod zagrał sam Marek Grechuta.

Szczegółowe informacje o cenach biletów znajdują się w programie oraz w opisach poszczególnych wydarzeń. Gdzie kupić bilety i karnety? Wszystkie informacje znajdziecie tutaj.

Oto co o pierwszej, letniej edycji Grechuta Festival w Świnoujściu mówią organizatorzy:

Z wielką radością przyjęłam zaproszenie ze strony miasta Świnoujście, aby wspólnie zorganizować Grechuta Festival w wersji wakacyjnej. Świnoujście, za sprawą FAMY, było zawsze bardzo ważnym miejscem na szlaku artystycznym mego męża. Wspomnę tylko, że w czasie FAMY 1968, Marek Grechuta wraz z zespołem Anawa triumfowali w konkursie piosenkarzy. Grechuta Festival został powołany w Krakowie w 2007 roku. Festiwal jest znakiem pamięci Marka Grechuty, ale także przeglądem najbardziej wartościowych wydarzeń artystycznych z różnych dziedzin sztuki. Podczas krakowskiej edycji dzieje się sporo, ale program zaproponowany przez organizatorów Grechuta Festival Świnoujście 2015 jest prawdziwie imponującym wydarzeniem.

Danuta Grechuta
Opiekun artystyczny GF

Marek Grechuta to legenda, jego piosenki ciekawią i bawią, ale najważniejsze jest to, że są ponadczasowe, ponieważ przekazują uniwersalne prawdy o życiu. Świnoujście nie mogło wybrać lepszego patrona dla swojego amfiteatru. To artysta związany z kurortem poprzez festiwal FAMA, na którym stawiał swoje pierwsze sceniczne kroki. „Grechuta Festiwal”, to nie tylko kultywowanie pamięci o wybitnym twórcy, ale również stawianie przed młodszym pokoleniem najlepszych wzorców. Świnoujście będzie gościć ludzi z pasją życia i ciekawych świata, artystów, którzy poprzez Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego, organizatorom, mieszkańcom Świnoujścia oraz wszystkim uczestnikom życzę miłych koncertów, oraz wielu ciekawych spotkań i dobrej zabawy.  

Olgierd Geblewicz
Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego

W tym roku obchodzimy 250. rocznicę nadania praw miejskich oraz 70. rocznicę polskiego Świnoujścia, Miasta, które po pełnej ofiar wojnie, zniszczone, wyludnione, niepewne swej gospodarczej i politycznej przyszłości, potrafiło przyjąć na swe gościnne wyspy pionierów z różnych stron kraju, niosących ze sobą wielopokoleniowe obyczaje i tradycje różnych regionów. Była to jednak kultura polska, którą kolejne pokolenia Polaków w Świnoujściu strzegły, jako najwyższej wartości. I tę kulturę staramy się pielęgnować.

Dlatego cieszymy się i jesteśmy dumni, że spotkał nas zaszczyt organizacji pierwszej i mam nadzieję, że nie ostatniej edycji Grechuta Festival, zamierzenia o realizacji którego marzą największe z polskich miast. Może się tym poszczycić tylko Kraków i po raz pierwszy Świnoujście.

Jak podkreślają inicjatorzy pomysłu, o naszym wyborze zadecydowało przede wszystkim odczuwalne zaangażowanie i wysoka motywacja oraz entuzjazm mieszkańców Miasta, piękne, wyspiarskie położenie i w końcu Amfiteatr imienia Marka Grechuty, z którego tak jesteśmy dumni.

Przez kolejne festiwalowe dni gościć będziemy przyjaciół i wykonawców piosenek Marka Grechuty- ostatniego i największego polskiego barda. Powrócą przy tym wspomnienia młodości wielu mieszkańców naszych wysp, bo przecież Świnoujście zawsze było bliskie temu wyjątkowemu Człowiekowi.

To wszystko sprawia, że idea Festiwalu jest nam bardzo bliska, a samą imprezę, możliwość organizacji i bezpośredniego w niej uczestnictwa traktujemy wyjątkowo.


Janusz Żmurkiewicz
Prezydent Świnoujścia

Zapraszamy także na oficjalny profil Marka Grechuty na Facebooku: www.facebook.com/MarekGrechutaOfficial