Marek Grechuta w rytmie flamenco!

Aire Andaluz to pierwsza krakowska formacja flamenco łącząca na żywo muzykę, śpiew oraz taniec flamenco. Jest jednym z najdłużej działających zespołów flamenco w Polsce. Wyjątkowy klimat zespołu tworzy wyśmienita gra na gitarze Adama Hliniaka, ekspresyjny śpiew charyzmatycznej Magdaleny Lechowskiej, energiczna gra Wojtka Skowronia oraz pełen wyrazu taniec wyśmienitych Magdaleny Malskiej oraz Krzysztofa Hliniaka. Aire Andaluz wystąpi w Koncercie Laureatów Grechuta Festival „Jeszcze pożyjemy” w Świnoujskim Amfiteatrze im. Marka Grechuty.

Interpretując utwór „Ocalić od zapomnienia – Salvar del olvido” w tłumaczeniu Magdaleny Lechowskiej i aranżacji flamenco Adama i Krzysztofa Hliniaka, Aire Andaluz został Laureatem Konkursu na interpretację piosenek Marka Grechuty podczas Grechuta Festiwal 2011. Zespół jest prekursorem wyjątkowej fuzji łączącej poetyckie pieśni polskie z żywiołowym rytmem flamenco!

Jak brzmiałyby takie przeboje Marka Grechuty, jak „Dzikie wino”, „Ocalić od zapomnienia” lub „Dni, których nie znamy”, gdyby ich autor pochodził z Kolumbii? Zastanawiała się nad tym Magdalena Lechowska, która wokół swoich kolumbijskich aranżacji słynnego polskiego barda, zbudowała debiutancką płytę „Raices”.

„Raíces” to powrót do Korzeni, rdzennych brzmień i rytmów gorącej Hiszpanii oraz egzotycznej Ameryki Łacińskiej. Trochę na przekór wszechobecnej tendencji do fuzji w muzyce, płyta ukazuje w tradycyjnej formie bogactwo folkloru świata hiszpańskojęzycznego.

„Raíces” porwie słuchaczy w niezwykłą muzyczną podróż, rozpoczynającą się w spalonej słońcem Andaluzji, poprzez romantyczną Kubę, tętniący kolorem Meksyk, egzotyczną Kolumbię, skończywszy w południowych Andach. Dzięki korzennym brzmieniom i aranżacjom, można uchwycić naturalność, prostotę a zarazem niezwykłe piękno i malowniczość charakterystycznych stylów muzycznych przemierzanych krajów.

fot. iberiarecords.com

fot. iberiarecords.com

Na jednym krążku znalazły się melodie i rytmy geograficznie odległe, lecz emocjonalnie bliskie sobie: począwszy od namiętnego flamenco, poprzez nastrojowe kubańskie bolera, przeszywającą meksykańską ranczerę, tętniącą życiem kolumbijską kumbię i nostalgiczne melodie andyjskie. Wielką niespodzianką są niekonwencjonalne interpretacje ponadczasowych polskich piosenek Marka Grechuty, wykonywane w języku hiszpańskim i w rytmie flamenco, które nabierają zupełnie nowego brzmienia.

Koncert Laureatów Grechuta Festival „Jeszcze pożyjemy” oraz plebiscyt publiczności „Bursztynowe Serce Szczerozłote” odbędzie się w piątek 7 sierpnia 2015 roku o godzinie 21:00 w Amfiteatrze im. Marka Grechuty przy ulicy Fryderyka Chopina 30 w Świnoujściu. Bilety w cenie 20 złotych. Informacja o biletach tutaj.

Pełny program Grechuta Festival Świnoujście 2015 znajdziecie tutaj.